اخبار بین الملل

دولت ایالات متحده پس از نزدیک به هفت دهه برای اولین بار زن را اعدام می کند

ایالات متحده اوایل روز چهارشنبه لیزا مونتگومری ، قاتل محکوم و تنها زنی را که در معرض اعدام فدرال بود ، اعدام کرد و این وی را به عنوان اولین زندانی زن که از سال 1953 توسط دولت فدرال اعدام شده است ، اعدام کرد.

مونتگومری در سال 2007 در میسوری به جرم آدم ربایی و خفه کردن بابی جو استینت ، که در آن زمان 8 ماهه باردار بود ، محکوم شد. مونتگومری جنین استینت را از رحم برید و سعی کرد کودک را به عنوان خودش به دنیا بیاورد.

بعد از اینکه مونتگومری در اتاق مرگ دولت به عنوان مجلسی درگیر شد ، یک زن جلاد پرسید که آیا آخرین حرف را دارید؟ به گفته خبرنگاری که به عنوان شاهد رسانه ای خدمت می کرد ، مونتگومری با صدایی آرام و مبهم پاسخ داد: “نه”.

قضات فدرال در دادگاه های متعدد اعدام وی را به تأخیر انداختند تا اجازه جلسات دادرسی در مورد اینکه آیا وی بیش از حد از نظر روحی بیمار است تا بتواند مجازات خود را درک کند یا خیر و اینکه آیا دولت طبق قانون اطلاع کافی از تاریخ اعدام وی نداده است.

اما حدود نیمه شب اکثریت محافظه کار دادگاه عالی ایالات متحده خلاصه موانع نهایی را رد کرد و مونتگومری در ساعت 1:31 بامداد EST (0631 به وقت گرینویچ) در اتاق اعدام وزارت دادگستری در زندان Terre Haute ، ایندیانا مرده اعلام شد. وزارت دادگستری گفت برخی از نزدیکان استینت به عنوان شاهد شرکت کردند اما از گفتگو با رسانه ها خودداری کردند.

اعدام مونتگومری با مخالفت کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد ، ده ها دادستان سابق و چندین گروه علیه خشونت علیه زنان روبرو شد و بحث در مورد نقشی که آسیب های روانی گذشته در برخی از وحشتناک ترین جنایاتی که توسط دادگستری تحت پیگرد قانونی است ، انجام می شود.

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا گفت که این اعدام “استفاده غیرقابل دفاع از قدرت دولت” بود که فقط یک هفته قبل از مراسم تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن ، یک دموکرات که از 20 ژانویه روی کار است ، اعلام شد که خواهان پایان دادن به مجازات اعدام فدرال.

مونتگومری یازدهمین شخصی بود که از سال گذشته با اجرای دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری مستعفی ، جمهوری خواه و طرفدار صریح مجازات اعدام ، در حکم اعدام فدرال اعدام شد. قبل از ترامپ ، از سال 1963 تاکنون فقط سه مورد اعدام فدرال وجود داشته است.

کلی هنری ، وکیل مونتگومری ، این اعدام را “اعمال شرورانه ، غیرقانونی و غیرضروری از قدرت استبدادی” خواند. برخی از پزشکان که مونتگومری را معاینه کردند ، شهادت دادند که مغز وی از نظر ساختاری آسیب دیده و از روان پریشی ، توهم شنوایی و سایر بیماری های روحی رنج می برد ، که بدرفتاری و تجاوزاتی که از طرف مادر و ناپدری می کرد ، بدتر می شد.

“هانری در بیانیه ای گفت:” هیچ کس نمی تواند به طور قابل اعتمادی بیماری روانی ناتوان کننده خانم مونتگومری را مورد اختلاف قرار دهد – برای اولین بار توسط پزشکان خود دفتر زندان ها این بیماری را تشخیص داده و معالجه می کند. “قانون اساسی ما اعدام شخصی را که قادر به درک منطقی اعدام او نیست ، منع کرده است.”

تا این هفته ، او سالها در FMC کارسول در تگزاس ، یک زندان بیمارستان فدرال برای زندانیان زن مبتلا به بیماری روانی ، در بند بود.

این یکی از سه اعدامی بود که وزارت دادگستری ایالات متحده برای آخرین هفته کامل دولت ترامپ برنامه ریزی کرده بود. حداقل دو اعدام دیگر که برای پنجشنبه و جمعه برنامه ریزی شده اند ، حداقل در حال حاضر توسط قاضی فدرال در واشنگتن به تأخیر افتاده است تا قاتلان محکوم شده از COVID-19 بهبود یابند.

منبع: رویترز

نوشته های مرتبط

مصر و قطر توافق کردند که روابط دیپلماتیک را پس از سه سال از سر بگیرند

پَرنیوز

سوریه “غارت سیستماتیک” منابع خود ، نفت در شمال شرق را محکوم می کند ، خواستار عقب نشینی فوری نیروهای اشغالگر است

پَرنیوز

فلسطینی ها نسبت به اظهارات القدس بایدن پیک واکنش نشان می دهند

پَرنیوز

ارسال دیدگاه