اخبار بین الملل

یک هفته قبل از پایان دوره ترامپ ، خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی را علیه بنیادهای ایران اعمال می کند

در روزهای آخر قدرت ، دولت شاهین اردک لنگ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تحریم های جدیدی را علیه بنیادهای ایران اعمال کرد

ایالات متحده روز چهارشنبه دو بنیاد ایرانی و یارانه های آنها را در لیست سیاه قرار داد و ادعا کرد که این نهادها مالکیت قسمت های زیادی از اقتصاد کشور را حفظ کرده اند.

تعییناتی که وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده سازمان دولتی اجرای دستور امام خمینی (EIKO) و آستان قدس رضوی (AQR) ، سازمانی است که حرم مطهر امام رضا ، هشتمین امام شیعه را مدیریت می کند.

این تحریم ها که رهبران و شرکت های تابعه بنیادها را نیز هدف قرار می دهد ، دارایی افراد مورد هدف را مسدود می کند و هر کسی را که با معاملات خاصی با این افراد درگیر شود با تحریم های آمریکا تهدید می کند.

تحریم های جدید آخرین اقدام برای تقویت کارزار شکست خورده “حداکثر فشار” بر علیه ایران است که توسط دولت ترامپ دنبال می شود.

پس از خروج یک جانبه ترامپ از توافقنامه هسته ای تاریخی 2015 بین ایران و قدرتهای جهانی ، تنش ها میان ایران و ایالات متحده افزایش یافته است ، و توافق نامه ای را که توسط باراک اوباما ، سلف وی انجام شد ، به عنوان بدترین مذاکره توصیف کرد.

دولت ایالات متحده همچنین تحریم هایی را که بر اساس این توافق علیه ایران لغو شده بود ، به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) بازگرداند.

تحریم های جدید در روزهای پایانی دوره ترامپ جمهوری خواه اعمال می شود. وی قرار است قدرت را به رئیس جمهور منتخب دموکرات جو بایدن تحویل دهد.

بایدن ، که قرار است از 20 ژانویه روی کار بیاید ، خروج ترامپ از برجام را محکوم کرد.

وی همچنین ابراز تمایل کرده است که ایالات متحده را به توافق هسته ای بازگرداند.

ایران پس از یک سال پایبندی به تعهدات خود در چارچوب برجام ، تعهدات خود را در پاسخ به اقدامات ایالات متحده و عدم موفقیت اروپایی ها در تجارت با ایران متوقف کرد.

تهران می گوید اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند ، اقداماتش قابل بازگشت است ، و تأکید می کند که ایالات متحده نیاز به لغو تحریم ها دارد.

اوایل این هفته با ارائه یک سخنرانی تلویزیونی ، رهبر انقلاب اسلامی آیت الله خامنه ای اظهار داشتند که موضع “نهایی و قطعی” ایران در این مورد این است که ایالات متحده باید در درجه اول تحریم های خود را علیه جمهوری اسلامی لغو کند.

رهبر حق ایرانیان در داشتن زندگی بدون تحریم را “حقی که توسط واشنگتن غصب شده است” خواند.

محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ، در مصاحبه ای با موضعگیری رهبر ، گفت ملت ایران باید نتایج ملموس هرگونه تخفیف تحریم ها را به جای اینکه امریکا “امضای خالی” توافق هسته ای را بدهد ، احساس کند.

نوشته های مرتبط

استراتژی مذاکره ایالات متحده با توجه به موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک

پَرنیوز

در حال گسترش حضور نظامی آمریکا در عربستان سعودی در میان تنش های زیاد با ایران

پَرنیوز

سازمان ملل از اسرائیل خواستار واکسن ویروس کرونا برای فلسطینی ها شد

پَرنیوز

ارسال دیدگاه