اخبار اقتصادی

تهران ، ایروان برای تقویت تجارت تجارت تفاهم نامه

تهران – وهان کروبیان وزیر اقتصاد ارمنستان روز جمعه وارد تهران شد تا در مورد گسترش روابط تجاری بین دو کشور گفتگو کند.

همانطور که ​​گزارش شده است سازمان حمایت از تجارت (TPO) ایران ، پس از ورود ، کروبیان با رئیس TPO حمید زادبوم ملاقات کرد.

در این بازدید پنج روزه که توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت ایران ترتیب داده شده است ، طبق گفته زادبوم ، دو طرف تفاهم نامه همکاری (MOU) را برای تقویت روابط تجاری امضا می کنند.

وزیر همچنین قرار است با مقامات ارشد جمهوری اسلامی از جمله وزیران صنعت ، انرژی و اقتصاد و همچنین رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران (ICCIMA) دیدار کند.

بازدید از برخی از مراکز عمده تولید ایران و همچنین سفر به استان اصفهان نیز در دستور کار هیئت ارمنی است.

زادبوم پس از جلسه با این مقام گفت

سفر کروبیان به تهران فرصتی برای توسعه روابط اقتصادی ضمن حل موانع تجاری و مشکلات ارمنستان به عنوان دروازه ورود به بازار اوراسیا است.

سفر هیئت ارمنی به تهران در حالی صورت می گیرد که این کشور در تلاش است کالاهای ترکیه را جایگزین محصولات ایرانی در بازارهای خود در پی درگیری های سیاسی با همسایه ترک خود کند.

این فرصت جدیدی را برای تولیدکنندگان ایرانی فراهم کرده است تا حضور پررنگی در این بازار داشته و فرصت (احتمالاً) موقت را به یک پیوند تجاری دائمی بین دو کشور تبدیل کنند.

با وجود داشتن مرزهای مشترک و روابط فرهنگی و تاریخی نزدیک ، تجارت ایران و ارمنستان در چند دهه گذشته در سطح مطلوبی نبوده است.

با این حال ، توافق نامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) و تحولات اخیر در منطقه ، چشم انداز روابط تجاری این کشور با ارمنستان را تغییر داده و زمینه را برای تقویت روابط اقتصادی دو طرف فراهم کرده است. .

در ژانویه 2020 ، رئیس اتاق مشترک بازرگانی و صنایع ایران و ارمنستان هرویک یاریجانیان گفت که توافق نامه تجارت ترجیحی بین ایران و EAEU تأثیر قابل توجهی در روابط تجاری این کشور با ارمنستان داشته است.

EF / MA

عکس: حمید زادبوم ، رئیس TPO (L) جمعه با وزیر اقتصاد ارمنستان وهان کروبیان (R) در تهران دیدار می کند.

نوشته های مرتبط

بندر خدمات صادراتی جنوب تومباک عملیاتی می شود

پَرنیوز

روحانی آزادراه بزرگ نزدیک تهران پایتخت را افتتاح کرد

پَرنیوز

کره جنوبی به زودی 1 میلیارد دلار از دارایی های منجمد شده ایران را آزاد می کند

پَرنیوز

ارسال دیدگاه