اخبار بین الملل

دولت جدید ایالات متحده: چالش ها و فرصت ها

جو بایدن در یک پیروزی به عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده انتخاب شد. شکست ترامپ موجب تسکین جهانی شده است.

با این حال ، جهان به روال گذشته سال 2016 یا ظهور دوران ترامپ باز نخواهد گشت. دولت جدید آمریکا در داخل و خارج از کشور با چالش های پیچیده ای روبرو است. در همین حال ، بایدن متعهد شده است که در مورد حقوق بشر و دموکراسی ، به ویژه هنگامی که صحبت از رژیم های عربی در خاورمیانه (غرب آسیا) می شود ، مصالحه نکند.

بیایید با تغییر اقلیم شروع کنیم. بایدن گفت ایالات متحده به توافقنامه آب و هوایی پاریس باز خواهد گشت. اکثر کشورها از بازگشت ایالات متحده به این پیمان استقبال کردند. بایدن می گوید که می خواهد تا سال 2050 هدفی را برای انتشار کربن صفر تعیین کند. برای بازگشت به توافق نامه پاریس ، او مجبور است این اهداف را به طور رسمی تعیین کند. در همان زمان ، تعهد ملی جدید برای کاهش انتشار کربن باید ذکر شود.

اکثر ناظران انتظار دارند انتشار کربن نسبت به سال 2005 تا سال 2030 به میزان 45-50 درصد کاهش یابد. موضوع دشوار است اما ممکن است و با آنچه اروپا انجام می دهد سازگار است. بازگشت بایدن به توافق نامه پاریس نیازی به تأیید کنگره ندارد. افکار عمومی ایالات متحده نیز تا حد زیادی موافق بازگشت به معامله است. دو سوم رأی دهندگان می گویند تغییر اقلیم یک مشکل جدی است. با این حال ، برای مقابله با این مشکل ، لازم است بررسی شود که آیا آنها آماده پرداخت بیشتر برای سوخت هستند.

در اهمیت بازگشت آمریکا به توافق نامه آب و هوا تردیدی نیست. در چهار سال گذشته ، مردم در سراسر جهان متوجه شده اند که نه تنها دما افزایش یافته است ، بلکه میزان وقوع سیل ، خشکسالی ، آتش سوزی و گردباد نیز افزایش یافته است. اروپا رویکرد جاه طلبانه ای در قبال پروژه های دوستدار محیط زیست اتخاذ کرده و در حال همکاری نزدیک با چین ، بزرگترین انتشار دهنده کربن در جهان است.

اگر بایدن قبل از نشست سال آینده آب و هوا در سازمان ملل بتواند اهداف انتشار کربن ایالات متحده را به طور رسمی تعیین کند ، سایر کشورها انگیزه این کار را خواهند داشت. چین همچنین کربن زدایی را تسریع می کند. البته همه دولت ها از ورود رزمندگان کربن به کاخ سفید مانند دولت برزیل استقبال نمی کنند. این دولت جنگل بارانی آمازون را نابود می کند. بایدن قبلاً تهدید کرده بود که اگر برزیل متوقف نشود ، عواقب اقتصادی شدیدی را متحمل خواهد شد.

بخش بهداشت و درمان بخش دیگری است که انتظار می رود ایالات متحده همکاری بیشتری داشته باشد. دونالد ترامپ در ماه ژوئیه با اتهام قرار گرفتن در کنترل چین ، تصمیم خود را برای خروج ایالات متحده از سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرد. با این حال ، بایدن تصمیم خود را در روز اول دوره ریاست خود لغو کرد. روند خروج از ایالات متحده انتظار می رود در ژوئیه 2021 به پایان برسد. رئیس جمهور جدید ایالات متحده می تواند با یک دستور اجرایی روند آن را متوقف کند.

ایالات متحده چهارمین اهدا کننده بزرگ WHO است. در سال 2019 ، این کشور 15 درصد از بودجه WHO را مشارکت کرد. انتظار می رود ایالات متحده برای تأمین بودجه تولید داروها و واکسن های آزمایش Covid-19 و توزیع آنها در کشورهای فقیر به ائتلاف جهانی بپیوندد. پیش بینی می شود همکاری های بین المللی در دوران تصدی بایدن در مقایسه با ترامپ افزایش یابد.

از زمان انتخاب بایدن ، کشورهای مختلف در حال تجزیه و تحلیل هستند که منافع ملی آنها از کجا منفعت می برد یا به چه ضرر می افتد. چین با احتیاط از او استقبال کرد. به گزارش گلوبال تایمز ، یک مجله چینی او را “دوست قدیمی” خواند.

در زمان ترامپ ، چین خوشحال بود که قدرت آمریکا تضعیف می شود. اما چین به دلیل ماهیت جنگی اش از او عصبانی بود. چین از تغییر ناگهانی سیاست ایالات متحده در مورد مسئله تایوان که می تواند دو کشور را به جنگ نزدیکتر کند ، هراس داشت. پکن امیدوار است واشنگتن در دوره ریاست جمهوری بایدن هوشیارتر باشد. ترامپ دیوار تعرفه ها را در یک تلاش بیهوده برای برابر کردن واردات کالا از چین به صادرات آن به آن کشور ایجاد کرد. چینی ها به سیاست های آمریکا بدبین هستند. بلکه چین انتظار دارد در برخی موارد تعرفه ها را کاهش دهد.

با این وجود چین انتظار ندارد در ساخت شبکه 5G مشارکت داشته باشد یا تغییری در نگرش و سیاست های ایالات متحده در دریای چین جنوبی ایجاد کند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند امید زیادی به پیروزی ترامپ داشت. با این حال ، او از ارسال پیام تبریک به بایدن پس از پیروزی دریغ نکرد. بعید است نقش بایدن در هند بسیار متفاوت از نقش ترامپ باشد. زیرا تعادل موثری در برابر چین بدون هند برای ایالات متحده امکان پذیر نیست.

با این وجود هند به دلیل نقض حقوق بشر و توهین به دموکراسی تحت فشار دولت بایدن قرار خواهد گرفت. به ویژه ، مسئله کشمیر احیا خواهد شد.

نقش مهم دولت بایدن در نحوه خشونت دولت مودی در کشمیر ، از جمله نقض حقوق بشر و شکنجه ، در حال مشاهده است. در این میان ، دولت جدید آمریکا دولت هند را به دلیل انتصاب دو زن کشمیری تبار خجالت زده کرده است.

هنگامی که نوبت به تأیید قدرت آنها می رسد ، متحدان ایالات متحده در آسیا انتظار دارند که سیاست بایدن از سیاست باراک اوباما به ترامپ نزدیکتر باشد. اوباما خط قرمز را در دریای چین جنوبی ترسیم کرد. وقتی چین از این مرز عبور کرد ، او کم کاری کرد. از طرف دیگر ترامپ ادعای چین درباره دریا را به شدت رد کرد و حضور نیروی دریایی ایالات متحده را افزایش داد. وی تعهد دفاعی آمریکا در قبال ژاپن را تکرار و اسلحه را به تایوان فروخت. وی به دنبال بازگرداندن اعتبار هژمونی ایالات متحده در آسیا بود.

دشمنان چین نگران هستند که بایدن در تلاش برای دستیابی به اهداف دیگری مانند همکاری در زمینه تغییر اقلیم ، در زمینه های امنیتی به پکن آزادی عمل دهد. نخست وزیر جدید ژاپن سوگا یوشیهید انتظار روابط بیش از حد معمول با متحد اصلی کشورش ، ایالات متحده را دارد و بنابراین به دنبال مشاوره های حرفه ای با ایالات متحده است.

ترامپ توافق نامه های تجاری با کره جنوبی را قطع کرد و تهدید کرد اگر سئول هزینه بیشتری برای حضور سربازان آمریکایی پرداخت نکند ، نیروهای آمریکایی را از خاک کره جنوبی خارج خواهد کرد. در آن زمان ، بایدن تهدید را “غیر منطقی و بی پروا” توصیف کرد. هنگامی که او به قدرت رسید ، او قول داد اتحاد ایالات متحده با کره جنوبی را تقویت کند. در زمان انتخابات ، حدود دو سوم کره جنوبی می خواستند که بایدن پیروز شود. بنابراین نیازی به گفتن نیست که روابط دو کشور در دوره تصدی وی بهبود خواهد یافت.

ترامپ خواستار مبارزه ایدئولوژیکی علیه چین کمونیست در هر جبهه ای شد. این گواه این است که دولت وی هیچ ارتباطی با واقعیت دیپلماتیک نداشته است. درست است که چین برای بسیاری از مردم جنوب شرقی آسیا سردرد است ، اما برای دهه ها تهدیدی ایدئولوژیکی نبوده است. اندونزی معتقد است که بزرگترین اولویت منطقه کمک به چین برای غلبه بر اپیدمی و بهبود اقتصادی است که در آن چین می تواند به عنوان یک نیروی محرک برای رشد عمل کند. اندونزی می خواهد از حضور ایالات متحده استقبال کند. بنابراین هیچ یک از طرفین نمی خواهند متوسل شوند. به همین دلیل اندونزی اخیراً پیشنهاد ایجاد پایگاه جاسوسی ایالات متحده در این کشور را رد کرد.

تحت نظر ترامپ ، ناظر بر سرپرستی چند جانبه گرایی به طور ناگهانی و غیرمنتظره ای بر دوش اتحادیه اروپا قرار می گیرد. اروپایی ها امیدوارند که اکنون پس از پیروزی بایدن ، این مسئولیت مشترک باشد. آنها همچنین امیدوارند که ایالات متحده پس از پیوستن دوباره به توافق نامه پاریس ، تلاش خود را برای تضعیف سازمان تجارت جهانی و احیای توافق هسته ای ایران کنار بگذارد. نیازی به گفتن نیست که بایدن نیز در مورد انجام این کارها صحبت کرده است.

از دیدگاه استراتژیک ، هدف اصلی اتحادیه اروپا اطمینان از این است که هیچ کس نمی تواند اروپا را به هژمونی چین و آمریکا بکشاند. اتحادیه اروپا می خواهد در مورد چین کمی سختگیرانه عمل کند. اگرچه ، اگر اتحادیه اروپا از بایدن استفاده کند ، راه تعارض را انتخاب کند. ترامپ ناتو را ضعیف کرد. بایدن چنین کاری نخواهد کرد ، اما متحدان ناتو را به سرمایه گذاری بیشتر در پشت نیروهای مسلح متبوع خود دعوت می کند.

دو سوم اعضای ناتو 2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای دفاع هزینه نکردند. آلمان امیدوار است که حتی اگر بایدن در مورد هزینه بیشتر برای نیروهای مسلح کشورهای عضو ناتو صحبت کند ، پیام با تهدید وضع تعرفه بر وسایل نقلیه آلمانی همراه نخواهد بود. آلمان همچنین امیدوار است که اختلافات بین متحدان در سکوت و نه در توییتر حل شود.

فرانسه امیدوار است که ایالات متحده اقدامات جدیدی را برای مقابله با درگیری های منطقه ای انجام دهد که می تواند امنیت اروپا را به خطر بیندازد ، از توسعه طلبی ترکیه در مدیترانه شرقی تا بی ثباتی در لبنان و لیبی. آلمان و فرانسه از اینکه قریب الوقوع ترامپ برای تقسیم اروپا نزدیک است ، خیالشان راحت است. با این وجود یک باور جدی در پایتخت های اروپا وجود دارد که حتی در زمان اوباما ، اروپا شروع به دور شدن از چشم آمریکا کرد. آمریکا ضروری است ، اما جهان نیز تغییر کرده است. فرانسه اکنون می خواهد اروپا کارهای بیشتری برای خودش و متفاوت انجام دهد. رئیس جمهور فرانسه ، امانوئل مکرون طرحی بلند پروازانه برای ایجاد “خودمختاری استراتژیک” در اروپا دارد. تیم بایدن باید روشن کند که این طرح برای کنار زدن ناتو نیست.

با انتخاب بایدن ، انگلیس امیدوار است که برای جبران خسارات ناشی از Brexit و اعمال نفوذ جهانی از طریق رابطه ویژه خود با ابرقدرت ، یک توافق نامه تجاری با ایالات متحده منعقد کند. با این حال ، بایدن اشاره کرد که اگر انگلیس محدودیت های جدیدی را در مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند اعمال کند ، باید چنین معامله تجاری را فراموش کند. توجه داشته باشید که خود بایدن از نژاد ایرلندی است. اما انگلیس احتمالاً نقش پل ارتباطی بین ایالات متحده و اروپا را از دست خواهد داد.

احیای توافق هسته ای ایران آسان نخواهد بود. بیشتر جمهوری خواهان و برخی از دموکرات ها در ایالات متحده با این معامله مخالف هستند. در آن صورت ، بایدن می تواند برخی از تحریم ها را لغو کند و سپس تلاش کند تا درباره یک توافق مذاکره کند. اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس می خواهند این توافق سخت تر از نسخه اصلی 2015 باشد. این باید برنامه موشک بالستیک ایران و احتمالاً حمایت ایران از گروه های مبارز (مقاومت) را محدود کند. اگر ایران چنین شرایطی را رعایت نکند ، متحدان خاورمیانه آمریکا (غرب آسیا) بایدن را به حفظ تحریم های ایران فرا می خوانند.

ترامپ در ترغیب کشورهای عربی به رسمیت شناختن اسرائیل موفقیت چشمگیری داشته است. برای ادامه این سیاست بایدن فشار خواهد آمد. فلسطینی ها انتظار دارند که بایدن از رویکردهای خصمانه ترامپ مانند تعطیل کردن نمایندگی های دیپلماتیک خود در واشنگتن و کاهش کمک ها ، عکس العمل خود را معکوس کند. با این وجود ، آنها ممکن است نتوانند بایدن را متقاعد کنند که از بیت المقدس ، پایتخت اسرائیل که ایالات متحده به رسمیت شناخته است ، به تل آویو برگردد.

پوپولیست ها ، دیکتاتورها و ملی گرایان افراطی که در کشورهای جهان قدرت را در دست دارند در دوران ترامپ کاملا راحت بودند. آنها همچنین طرفداران ترامپ بودند و می خواستند وی در انتخابات پیروز شود. این کشورها اکنون باید با رئیس جمهور ایالات متحده که اولویت های مختلفی در سیاست خارجی خود دارد ، سر و کار داشته باشند. حتی بایدن پیش از این اعلام کرده بود که می خواهد یک سال پس از روی کار آمدن ، یک کنفرانس جهانی در مورد جاده دموکراسی برگزار کند ، که می تواند نوعی سیگنال قرمز برای همه دولت های دیکتاتور و فاشیست به ویژه رژیم های عربی در غرب آسیا باشد. در صورت موثر بودن ، رژیم های اقتدارگرا باید به دنبال سیاست جدیدی باشند و به دنبال اصلاحاتی برای ترغیب دولت بایدن باشند.

در مورد مسائل مربوط به مهاجرت ، انتظار می رود که در زمان دولت جدید ، سیاست مهاجرت ایالات متحده آرام شود. در زمان ترامپ ، این سیاست بسیار سختگیرانه اعمال می شد. نیازی به گفتن نیست که مهاجران از این طریق مزایایی خواهند برد. انتظار می رود اعلام مشاغل جدید در ایالات متحده در زمان تصدی بایدن روند اقتصادی را تغییر دهد. بایدن همچنین باید کاملاً نژادپرستی را که در دوره ترامپ دوباره ظاهر شده است ، زیر نظر داشته باشد. آموزش ، صلح ، دموکراسی ، این سه انتظار بالاتر از بایدن است. حال بیایید ببینیم که اجرا با انتظار تا کجا پیش می رود.

* راکیب الحسن نویسنده ، فعال و رهبر جوانان از بنگلادش است.

نوشته های مرتبط

افراط گرایان از تنش های مذهبی برای دستیابی به اهداف محروم استفاده می کنند: دانشمند آفریقای جنوبی

پَرنیوز

گرایش فزاینده ای وجود دارد که مهاجران را تهدید می دانند: محقق

پَرنیوز

سنت ایرانی نقش اصلی را در عرفان اسلامی داشت: استاد دوک

پَرنیوز

ارسال دیدگاه