اخبار اجتماعی

زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در شمال ایران 30٪ افزایش یافت

تهران – جمعیت پرندگان مهاجر برای گذراندن فصل سرما در شمال استان مازندران از ابتدای زمستان (21 دسامبر 2020) 30 درصد افزایش یافت ) در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ، رئیس امور حیات وحش اداره محیط زیست استان (DOE) گفته است.

سرشماری سالانه پرندگان مهاجر در ایران از اواسط ماه تقویم ایران آغاز می شود دی (22 دسامبر – 20 ژانویه) و در اواسط ماه بهمن (21 ژانویه – 19 فوریه) به پایان می رسد ، که از 1 تا 31 ژانویه یک ماه خواهد بود.
کوروس ربیعی روز دوشنبه گزارش داد ، دلیل افزایش مهاجرت پرندگان زمستانگذار در سال جاری به دلیل سرمای شدید و زودرس در سیبری است.

بر اساس سرشماری زمستان سال گذشته ، 90 گونه پرنده مهاجر با جمعیتی بیش از 500000 نفر به سه تالاب میانکاله ، سرخرود و آزبران ، مخازن و مناطق حفاظت شده استان مهاجرت کردند که پیش بینی می شود تا وی توضیح داد 700،000،000 در این سال [تقویم ایرانی] است.

وی در ادامه گفت که بیشترین افزایش جمعیت پرندگان مهاجر مربوط به حلزونی است که تعداد آنها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 برابر افزایش یافته و از 500 به حدود 5000 نفر رسیده است.

این استان به دلیل داشتن 800 مخزن و تالاب ، مقصد اصلی مهاجرت پرندگان آبزی در چهار فصل محسوب می شود که سالانه میزبان بیش از 130 گونه پرنده با جمعیت یک میلیون نفر است.

رشد مهاجرت ، سرماخوردگی شدید و زودرس استان و شیوع ویروس آنفلوانزا ، تأمین تغذیه را به منظور جلوگیری از شکار غیرقانونی ، در دستور کار اصلی DOE قرار داده است.

“تاکنون ، حدود 20 تن غذا برای پرندگان زمستان گذران با مشارکت اهدا کنندگان ، سازمان های زیست محیطی و DOE تهیه شده است.”

هر ساله ، از اوایل سپتامبر تا اواخر فوریه ، ایران میزبان گونه های کمیاب پرندگان مهاجر است که به دلیل کاهش دمای فصلی و دسترسی به مواد غذایی از شمال به کشورهای جنوبی می روند.

در میان گروههای مختلف پرندگان مهاجر که در ایران زمستان گذرانی می کنند ، بیشترین جمعیت متعلق به گروه غازها ، قوها و اردک ها به میزان 781،499 نفر است و کمترین جمعیت 7 نفره اردک های دم دراز یا پیرمرد هستند.

استانهای مازندران و گلستان اولین استانهایی هستند که بیشترین تعداد پرندگان مهاجر را برای داشتن منابع کافی دارند ، زیرا حرکت پرندگان مهاجر ارتباط نزدیکی با فصلی بودن منابع دارد.

چه چیزی پرندگان مهاجر را به سمت ناپدید شدن سوق می دهد؟

مهاجرت پرندگان یک حرکت منظم فصلی است که اغلب در شمال و جنوب در امتداد یک مسیر پرواز ، بین مناطق تولید مثل و زمستان گذرانی انجام می شود. بسیاری از گونه های پرندگان مهاجرت می کنند. مهاجرت هزینه های زیادی را در شکار و مرگ و میر ، از جمله شکار توسط انسان ، به همراه دارد و اساساً ناشی از در دسترس بودن غذا است.

توسعه ناپایدار در ایران منجر به تکه تکه شدن زیستگاه شده و تهدیدی جدی برای پرندگان مهاجر است. همچنین اغتشاشات انسانی مانند گسترش کشاورزی منجر به از دست دادن زیستگاه جهانی و تکه تکه شدن آن شده است.

بعلاوه ، شکار غیرقانونی ، چرا بیش از حد و خشکسالی طولانی مدت نیز بر تخریب زیستگاه تأثیر گذاشته است که در نهایت منجر به انقراض کامل پرندگان می شود.

پلیکان دالمی ، جرثقیل سیبری ، غاز پیشانی سفید کمتر و اردک سرسفید از پرندگان مهاجر در معرض خطر هستند که به ایران مهاجرت می کنند.

FB /

نوشته های مرتبط

شکار غیرقانونی به لطف قفل شدن ویروس کرونا ویروس: رسمی DOE

پَرنیوز

نقش مدیریت روستاها در توسعه روستایی

پَرنیوز

واکسن COVID-19 برای افراد مسن و معلول جنگ

پَرنیوز

ارسال دیدگاه